Създадената организация за упражняване на ДПК бе в съответствие с изискванията на ЗМВР, Правилника за неговото приложение, Наредба I-117 и даваните от ГДНСПБЗН указания.
Извършени бяха проверки съгласно поставени задачи с окръжни от ГДНСПБЗН.
Секторът извърши редица тематични и контролни проверки по есенно-зимната подготовка, жътвената кампания, президентски избори, Международния панаир, съгласно утвърдени графици, както и съвместни проверки с други контролни органи.
В изпълнение на окръжно от Главния секретар се извършиха съвместни нощни проверки на увеселителни заведения с представители на РПУ. Дейността по проверките продължава.
Служителите от "ДПК и ПД" осъществяваха завишен контрол на най-пожаро- и взривоопасните обекти и на тези за масово събиране на хора.
Успешно преминаха и двата пловдивски Международни панаира /пролетен и есенен/. По изготвени планове се проведоха мероприятия за тяхното пожарообезопасяване.
Извършени бяха планираните комплексни проверки на обекти, водещи се на отчет на служители от ОДПБЗН.
Изготвени бяха актуализирани списъци и графици на обекти, подлежащи на комплексни проверки по чл. 5 от Наредба № I-117.
Актуализиран бе и списъкът на обекти, водещи се на личен контрол от ОДПБЗН и Началници на РСПБЗН.
При извършените комплексни, тематични и контролни проверки в обектите и населени места по линия на "ДПК и ПД" за 2006 год. се получиха следните резултати общо за региона, спрямо същия период на 2005 год.:
- извършени комплексни проверки на обекти - 394 срещу 312 за 2005 г.;
- контролни проверки - 6348 срещу 7488 за 2005 г.;
- тематични проверки - 7950 срещу 9509 за 2005 г.;
- противопожарни разпореждания - 1958 срещу 2101 за 2005 г.;
- административно-наказателни мерки - 202 срещу 214 за 2005 г.;
- принудителни административни мерки - 80 срещу 114 за 2005 г.;
- сигнални писма - 668 срещу 854 за 2005 г.;
- издадени сертификати - 48 срещу 61 за 2005 г.;
- приемателни комисии - 436 срещу 515 за 2005 г.;
- становища по ЗУТ - 719 срещу 653 за 2005 г.
От изложените данни могат да се направят следните ИЗВОДИ:
1. Броят на извършените проверки /комплексни, контролни, тематични/ спрямо същия период от 2005 г. е намалял с около 15%.
2. Запазва се броят на разпоредителните документи спрямо 2005 г.
3. Административно-наказателната дейност като цяло за региона се запазва на същото ниво с леко намаление.
4. През отчетния период най-много е прилагана административно-наказателна дейност в Първа РСПБЗН Пловдив – 47 бр., Втора РСПБЗН – 37 бр. и РСПБЗН Стамболийски – 34 бр.. С най-слаби показатели в това отношение са РСПБЗН Първомай – 4 бр., Четвърта РСПБЗН – 8 бр., РСПБЗН Садово – 4 бр. и РСПБЗН Асеновград – 9 бр..
5. Най-много е използвана като форма за въздействие принудителната дейност /ПАМ/ в Трета РСПБЗН – 17 бр., РСПБЗН Хисар – 18 бр. и РСПБЗН Стамболийски – 16 бр..
6. Планираните задачи се изпълняваха в определените срокове.
7. Получаваната информация от РСПБЗН бе обобщавана и анализирана. Същата се използваше за набелязване на мерки за подобряване на дейността.
8. Продължава решаването на проблемите, свързани с осигуряването на пожарната безопасност в детските и учебни заведения, които са на общинска издръжка. Проблемите в тези обекти са основно финансови.
9. Експертната дейност се провежда в съответствие с функциите, определени от Закона за МВР, при спазване на нормативната уредба в тази област.
10. Затруднения при осъществяването на ДПК се явяват в следствие на недостатъчният личен състав в РСПБЗН, занимаващ се с тази специфика. Този факт, както и липсата на необходимите транспортни средства при голямата обслужвана територия в редица случаи води до неизпълнение в пълен обем на задачите, възложени от ЗМВР;
11. В непълна степен се прилагат административно-наказателните и принудително-административните мерки предвидени в ЗМВР и нормативните актове по прилагането му, за неизпълнени предписани мероприятия. Същото се отнася и за мерките, предвидени в ЗУТ, спрямо лицата, допуснали нарушения при инвестиционния строителен процес.
Запазва се тенденцията да не се работи ефективно по административно-наказателната дейност от РСПБЗН – Първомай – 4 акта при трима служители, осъществяващи ДПК.
В Четвърта РСПБЗН и РСПБЗН – Асеновград 8 и 9 бр., при съответно 4 и 6 служители, осъществяващи ДПК.
С промените в Закона за устройство на територията намалява чувствително дейността по издаване на становища, но това не оказва влияние в посока увеличение на контролната функция на състава, упражняващ държавен противопожарен контрол. Не се използва ефективно освободения ресурс.
Необходимо е всички да си направим изводи, да оптимизираме работата и пълноценно да използваме дадените ни със Закона и Правилника правомощия.
Особено внимание бе обърнато и на превантивната дейност, като форма за повишаване на противопожарната култура на гражданите.
Едно от направленията на работата с обществеността, по което работим активно, е обучението на Младежките противопожарни отряди “Млад огнеборец”.
В областта са създадени 37 отряда с 516 членуващи младежи в тях, които са с 6 отряда и 11 младежи повече в сравнение с 2005 г..
През отчетния период пожарна автоматика беше монтирана в 58 обекта, като от тях 48 са пожароизвестителни инсталации и 10 пожарогасителни.След приемането на тези инсталации общият брой в област Пловдив нарасна до 377 ПИИ и 74 ПГИ.
1. Прилагане в пълен обем предвидените в Закона административно-наказателни и принудителни мерки. Службите със слаби показатели да си направят съответните изводи и чувствително да завишат дейността си в това направление.
2. Завишаване контрола върху всички фази на инвестиционния процес – проектиране, строителство, експлоатация, като се подобри взаимодействието с главни архитекти на общините във връзка с промените в ЗУТ.
3. Оптимизиране организацията за упражняване на ДПК в службите, изразяващо се в приоритетно внимание върху най-пожароопасните и взривоопасни обекти, преразпределение на участъците на инспекторите за равномерно обслужване и др.
4. Повишаване подготовката и квалификацията на състава, упражняващ ДПК, като особено внимание се обърне върху обучението на младите и преназначените служители и законосъобразното изготвяне на връчваните документи.
5. Завишаване контрола по време на пожароопасните сезони – жътва и този по горите, като безкомпромисно се постъпва по отношение на нарушителите на правилата за пожарна безопасност.
6. Превръщане на превантивната дейност като основно средство за повишаване противопожарната култура на гражданите и подрастващите. По-пълноценно използване средствата за масова информация за информиране на населението.
7. Повишаване задълбочеността на извършените проверки на обектите в експлоатация и подобряване качеството на издаваните документи от органите, осъществяващи ДПК до пълното им съответствие с изискванията на нормативните актове.
Основните задачи, по които работеха ОДПБЗН-Пловдив и РСПБЗН от Пловдивски регион, произтичаха от направените изводи на миналогодишния анализ, указанията от ГДНСПБЗН, плана за оперативно-управленческата дейност през 2006 г., Закона за МВР, подзаконовите нормативни документи и констатациите при извършените контролни проверки от ГДНСПБЗН с цел завишаване вниманието и усилията ни към усъвършенстване на аварийно-спасителната и животоспасяваща дейност, а именно:
1. Повишаване психофизическата и професионалната подготовка на личния състав.
2. Поддържане в изправност на ПП техника.
3. Подобряване техническата въоръженост и подготовката на състава за извършване на аварийно-спасителна дейност и оказване на първа медицинска помощ.
4. Повишаване качеството на обучението и подобряване квалификацията на оперативния състав.
Годината премина и под знака на преструктурирането на подразделенията на НСПБЗН и прилагането на новия Закон на МВР.
В изпълнение на тези основни задачи бе насочена работата на служителите от сектор “Пожарогасене” през годината.
Обучението на личния състав се извършваше съгласно заповедите на Министъра на ВР, указанията от ГДНСПБЗН и изводите, направени за подготовката на състава. Увеличени бяха занятията в службите по пожаростроева подготовка и пожароприложен спорт, противопожарна техника и физическа подготовка. Честите аварии на ПП Техника и недостига на средства за гориво в определени моменти от годината затрудняваха провеждането на пожаротактическите занятия и изучаването на обектите. С офицерски състав ежемесечно се провеждаха семинари и щабни тренировки. Особено внимание през миналата година беше обърнато и на психофизическата подготовка на оперативния състав.
През м. Юни 2006 г. регионалният отбор по ППС участва в Републиканския преглед в гр. Пловдив и категорично с четири първи места стана шампион на страната. Подобрихме и два национални рекорда на 100-метрова пътека индивидуално и бойно разгръщане от мотопомпа. Добре подготвеният отбор пожъна отлични резултати и на турнира за купата на БФППС през месец Септември, където завоюва убедително първото място с национални рекорди на щафета 4х100 метра с препятствия и двубой.
Продължи доброто представяне на пожарникарите в провежданите през годината други спортни състезания. За финалните срещи на футболното първенство на РДВР останаха само отбори от ОДПБЗН, като отборът на Трета РСПБЗН Пловдив стана регионален шампион.
И през изтеклата година не липсваха международни изяви.
Отбор от пловдивски пожарникари представиха Бъгария на първото й участие в Еврорегионалните състезания по водно спасяване.
По отношение на горските пожари създаденото взаимодействие и организацията за бързо оповестяване с Държавни лесничейства, РПУ, В и К, Енергоснабдяване, кметства и други допринесе за понижаване броя на горските пожари.
Оперативният състав изпълни своите задължения и при ежегодно провежданите кампанийни мероприятия, каквито са Международния панаир, жътвената кампания, есенно-зимния сезон и автомобилните ралита “България” и “Хеброс”. Спортни мероприятия и учебни полети. В срок се изготвиха оперативните картички и се проведоха ПТИ и ПТЗ в обектите.
През 2006 година подразделенията на ОДПБЗН град Пловдив са участвали в ликвидирането на общо 4449 произшествия, от които 788 за погасяване на пожари, 2272 за погасяване на сухи треви и отпадъци, 154 – дежурства, 888 – помощни операции, 64 – катастрофи, 154 – дежурства, 347 – лъжливи повиквания, 192 – отводнявания.
Статистика на пожарогасителната и аварийно - спасителната дейност на ОДПБЗН-ПЛОВДИВ за календарната 2006 г.В сравнение с предходни 6 години броят на произшествията е рекорден. Средната интензивност на повикванията за региона нараства на 12,2 произшествия на ден. За съжаление в сравнение с предишни години съставът, обслужващ произшествията, не е увеличен.
Запазва се тенденцията аварийно-спасителната дейност, помощните операции и дежурства на службите да заемат почти ¼ от общо обслужваните произшествия през 2006 г.
В следствие ефективната намеса на силите и средствата на ОДПБЗН-Пловдив, при ликвидиране на произшествията на територията на област Пловдив са спасени 108 човека, 396 броя жилищни сгради, 191 броя МПС, 56 броя стопански постройки, 38 броя селско-стопански сгради, 10 броя промишлени, 33 броя търговски обекти и над 15 000 дка горски масиви.
Насоките за развитие на група АСД през следващата година ще са: повишаване квалификацията и ефективността на служителите; обучение на състава за унифициране на индивидуалните възможности на служителите; дооборудване на пълен водолазен екип, който при необходимост да действа на територията на цялата страна; обучение на състава от РСПБЗН за извършване на сложни аварийно0спасителни действия; създаването на медицински екип за оказване на първа медицинска помощ на пострадали и транспортиране на същите до болнично заведение; оборудване на подразделението с помпи и съдове за събиране на отровни, агресивни и ЛЗ течности, а също и със защитни средства.
Както през последните години, така и през миналата, особено внимание се отделяше на ППТехника, нейното обслужване, поддържане и отремонтиране. Трудно се отремонтират повредените автомобили, поради недостиг на финансови средства. При изминалите две сезонни технически обслужвания в сектор “МТСО” при ОДП – Пловдив се констатираха потребности от резервни части, които така и не бяха закупени. Специализираната техника е на дежурство, но с неизправности и отдавна изтекъл ресурс. от 45 щатни автомобила (42 противопожарни и 3 специализирани), само 2 не са за подмяна и отговарят на изискванията на чл. 103 от инструкция I – 83/31.08.1994г. (не са превишили годините на експлоатация и не са изминали необходимия пробег). През започващата 2007 г. от ППА в експлоатация над 30 г. са 7 автомобила, 14 са в експлоатация между 20 г. и 30 г. и 21 автомобила са експлоатирани между 16 г. и 20 г. От 3-те специализирани автомобила 1 е в експлоатация между 20 г. и 30 г. и два са експлоатирани по-малко от 4 г. (аварийно-спасителен и санитарна линейка).
Трите противопожарни автомобила, които бяха получени от ОДПБЗН Благоевград, Кърджали и Смолян, също са в експлоатация над 20 г.
Пожаротехническото въоръжение също е в недостатъчно количество, а на съществуващото качеството е незадоволително. Най-осезаемо се чувства недостигът на маски за дихателни апарати – 160 бр., еднотипни защитни облекла, отговарящи на европейските норми и индивидуални осветителни уреди.
Остарялата техника и въоръжение си остават най-големият проблем на службите за ПБЗН.
Работата на МТСО е затруднена от липсата на финансови средства за извършване на ремонти на техниката и закупуване на необходимите резервни части и консумативи за нея.
В сектор МТСО при ОДП-Пловдив през 2006 г. са отремонтирани всички ППА, за които бяха отпуснати пари за закупуване на резервни части. При извършването на ремонтите срещнахме известни трудности, които не бяха от технически характер. Проблемите се състояха предимно в това, че монтьорите ремонтират автомобили на ОДПБЗН-Пловдив, а са на подчинение на ОДП-Пловдив и не започваха работа преди да получат разпореждане от прекия си Началник, с което се затрудняваше работата по ремонта и се губеше време.
При разделянето на бившето РДВР-Пловдив на ОДП-Пловдив и ОДПБЗН-Пловдив протоколите бяха изготвени едностранно от ОДП-Пловдив и не ни бяха предоставени сграден фонд, щатове за леки автомобил, база за ремонт на автомобилите и инструмент.
През 2007 г. предстои много работа по линия на КЕС, а именно преустройване на празната стопанска постройка (бивша фурна) в административна сграда, където ще се настанят новосфромираните служби в ОДПБЗН – ЧР, ФО, ИАС и МТСО. Ремонтът е немислим без отпускане на необходимите финансови средства, тъй като сградата е неизползваема от години.